• To już 10 lat współpracy ze Stacją Morską im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

          • 28 maja 2018r. to dzień szczególny dla naszej szkoły. W ramach trwającej nieprzerwanie od 10 lat współpracy ze Stacją Morską im. Profesora Krzysztofa Skóry odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego o Morzu Bałtyckim dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz klas III gimnazjów.  W konkursie uczestniczyło 25 szkół z całego województwa śląskiego. Ostateczny werdykt zapadł 600 km od Bytomia, czyli w Stacji Morskiej w Helu.

            I miejsce zdobyła Anna Pilecka, miejsce II - Emilia Jamrocha, III - Hanna Cichocka, a wyróżnienia otrzymały Emilia Dobrzańska oraz Kaja Mazurkiewicz.

            Finałowi konkursu, jak zawsze- towarzyszyła Naukowa Konferencja Bałtycka. Dzięki rozwiązaniom technologiczno-internetowym zebrani uczestniczyli w wykładzie mgr Wojciecha Górskiego ze Stacji Morskiej  im. Prof. Krzysztofa Skóry. Nasz internetowy gość opowiedział o działalności stacji, efektach prac Błękitnej Szkoły, zagrożeniach jakie sprawia Bałtykowi nasilająca się antropopresja, dalszych kierunkach ochrony ssaków bałtyckich, a ponadto uzasadnił werdykt jurorów konkursu bałtyckiego.

            Kolejny wykład, autorstwa mgr Anny Meiser z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie,  to humanistyczne reminiscencje dotyczące morza: "Morze w literaturze nie tylko romantycznej". Rozważania te doskonale wpisały się w podtytuł konferencji "Morze Bałtyckie- z naszej perspektywy".

            Powyższe naukowe działania były objęte honorowymi patronatami Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji tych wydarzeń prelegentom oraz naszym Przyjaciołom z Błękitnej Szkoły - mngr Justynie Kąpie, mgr Monice Sellin, mgr Wojciechowi Górskiemu oraz mgr Mikołajowi Kossowi.

          • Mistrzostwa Bytomia w Biegach na Orientację

          • W dniu 21.maja 2019 r. uczniowie nasi w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej brali udział w Drużynowych Mistrzostwach Bytomia w Biegu na Orientację. Nasza drużyna dziewcząt w składzie: Julia Suchanowska, Vanessa Czenczek, Natalia Erd, Magda Nowak, zajęły pierwsze miejsce zdobywając złote medale i tytuł Mistrzyń Bytomia.

            Dodatkowo indywidualnie, pierwsze miejsce i złoty medal zdobyła Julia Suchanowska, trzecie miejsce i brązowy medal zdobyła Vanessa Czenczek. Drużyna dziewcząt jako Mistrzynie Bytomia wzięły udział w Mistrzostwach Województwa Śląskiego które odbyły się w lasach mikołowskich.

            Drużyna chłopaków w składzie: Mateusz Gniadzik, Miłosz Glanc, Dominik Pawełczak - zajęli drugie miejsce zdobywając srebrne medale i tytuł Wicemistrzów Bytomia.

            Wszystkim zawodnikom i ich rodzicom   GRATULUJEMY!
            Mirosław Gawęcki

          • Gryfno Godka w Piekarach Śląskich

          • Piekary Śląskie 8.05.2019 r. Dziś był dzień wyjątkowy i bardzo ważny dla naszej klasy. Po raz pierwszy w krótkiej, wspólnej historii wzięliśmy udział w ważnym dla naszego regionu konkursie Gryfnej Godki w Piekarach Śląskich. Naszą klasę i zarazem szkołę reprezentowała  silna grupa w składzie: Kamila, Nadia O., Nadia C., Zuzia, Kacper, Stasiu i Adaś. Zaprezentowali się oni w wierszach Jana Brzechwy w przekładzie na język śląski autorstwa pana Marka Szkołtyska. Mimo ogromnej tremy i przejęciu nasi koledzy świetnie sobie poradzili. Mocno wszyscy trzymaliśmy za nich kciuki. I niezależnie od werdyktu jury – dla nas cała siódemka jest wygrana. W przygotowaniach do tej imprezy naszym kolegom pomagali: mgr Mirosława Bryk oraz Kochani Rodzice. Ogromnie im gratulujemy i jesteśmy bardzo dumni!

            Hasło przewodnie brzmi: Drugo  „A” gware  slónskom zna/o- heja hej- trzymcie się ludkowie roztomili….

          • Matematyczne sukcesy naszych gimnazjalistów

          • Uczniowie Kennedy'ego brali udział w kilku konkursach matematycznych. W niektórych rywalizowali z uczniami z sąsiednich miast - było to Miejski Konkurs Matematyczny "Strzał w X LO". Tutaj  Miłosz Glanc  z klasy 3A zdobył 12 miejsce.

            Dwa kolejne konkursy, to Międzynarodowy Kangur Matematyczny oraz Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa z Matematyki Olimpus - sesja wiosenna. A oto wyniki.

            Mateusz Gniadzik z klasy 3A zdobył:

            • wyróżnienie (2 miejsce w powiecie) w Kangurze Matematycznym
            • tytuł laureata (11 miejsce w Polsce) w Olimpusie

            Uczniowie byli przygotowywani przez nauczyciela matematyki - Jolantę Bednorz

          • Witaj Maj, Trzeci Maj!

          •  

            Witaj majowa jutrzenko,

            Świeć naszej polskiej krainie,

            Uczcimy ciebie piosenką,

            Która w całej Polsce słynie.

            Ref.

            Witaj maj, trzeci maj,

            U Polaków błogi raj (bis).

            W takim klimacie na zaproszenie Prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza delegacja Kennedy'ego świętowała 228. rocnicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 98. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego.

            Wierzący uczestnicy uroczystości modlili się w intencji Ojczyzny i Ziemi Śląskiej w kościele p.w. Świętej Trójcy podczas uroczystej mszy świętej sprawowanej przez ks. proboszcza Dariusza Grzeszczaka.. Uczestniczyli w niej włodarze miasta, posłowie na Sejm RP, bytomscy radni oraz przedstawiciele instytucji i urzędów służących społeczeństwu Bytomia. W homilii kaznodzieja ukazał chrześcijańskie dziecictwo Europy i Polski na tle wybranych życiorysów świętych kościoła katolickiego.

            Po eucharystii, przy pomniku Wolności, odbyła się oficjalna część obchodów upamiętniających uchwalenie Konstytucji 3. Maja oraz III Powstanie Śląskie.

            W tym miejscu, niejako w kuluarach obchodów, udało się wrócić do tradycyjnych już rozmów z prof. Adamem Kubaczem o meandrach historii Śląska w czasch kształtowania się polskiej państwowości. Te rozmowy stały się już coroczną tradycją. O Korfantym, znaczeniu polskiej inteligencji, o czynnikach wpływających na wytyczanie granic odrodzonej II Rzeczpospolitej, polskim kapitale industrialnym... Fascynyjące, jak rzekomo marginalne zjawiska i niepozorne wydarzenia ukształtowały odrodzoną państwowość Polski z 1918 roku w jej granicach z tamtego okresu.

            Autor: Joachim Bednorz

             

          • Wojewódzki Konkurs Plastyczny o Morzu Bałtyckim dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz klas III gimnazjum

          • Serdecznie zapraszamy do udziału w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym o Morzu Bałtyckim. Organizatorem konkursu jest ZSO Nr 5 w Bytomiu oraz Bytomskie Koło Terenowe Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

            Patronami konkursu są: Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Katowicki Oddział polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

            Finał konkursu, któremu towarzyszyć będzie doroczna Konferencja Naukowa "Morze Bałtyckie - z naszej perspektywy" odbędzie się 28 maja 2019r. w siedzibie organizatora.