• Wierszem zapisane w Bytomiu

• W dniu 5 kwietnia 2019 r. w Galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej miał miejsce wernisaż nauczycielki naszej szkoły pani mgr Anny Meiser  "Wierszem zapisane w Bytomiu".  Wyszukane przez panią Annę Meiser wiersze poetów ukazują ich życie w Bytomiu w latach powojennych. W trakcie wernisażu mogliśmy usłyszeć wybrane wiersze, które odczytały uczennice naszego gimnazjum Julia Karpińska i Julia Suchanowska z klasy IIIa oraz przepiękny występ naszego ucznia Jana Bolka z klasy IIIa, który zagrał na fagocie między innymi piosenkę "Przyjedź choć raz do Bytomia". Wystawę można będzie oglądać do 26 kwietnia. Gorąco polecamy. Pani Annie Meiser dziękujemy, gratulujemy pomysłu i życzymy dalszych sukcesów w poszukiwaniach literaturoznawczych.

Autor: Marta Guja

• Edukacja przyrodnicza, historyczna i geograficzna nad Bałtykiem? Tylko w Kennedy’m!

• Tak- kolejny raz uczniowie Kennedy’ego udali się na podbój Pobrzeża Gdańskiego.Miejsce stacjonowania-  Dom Gościnny Sióstr Brygidek- Centrum Ekumeniczne w Gdańsku - Oliwie. Miejsce edukacji – Uniwersytet Gdański w ramach  „Marine Mammals – Ssaki morskie w promocji nauki i kariery naukowej wśród młodzieży”, brzeg morski, zabytkowe obiekty na terenie Sopotu i Gdańska. Czas akcji: 28-30 marca 2019 roku. Uczestnicy naukowego wydarzenia: Nikola Kapuścińska, Kevin, Peregrym, Natalia Stępień, Julia Gabryel, Paulina Ściurka, Oliwia Pistor, Kamil Omyła, Nadia Ulanowska, Bartosz Wujcik, opiekunowie: mgr Piotr Pietrzak i mgr Justyna Przepadło.

Skąd pomysł i dlaczego Kennedy? – w związku ze współpracą ze Stacją Morską im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (SMIOUG) oraz dzięki kontaktom z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego  (FRUG. Koszt udziału:  0 zł, ponieważ projekt otrzymał 100% finansowania ze środków programu finansowania badań naukowych i innowacji Unii Europejskiej  HORYZONT 2020

Uczniowie ZSO Nr 5 w Bytomiu wzięli udział w sympozjum naukowym, podczas którego wysłuchali wykładów, prelekcji („Ssaki morskie i Bałtyk jako środowisko ich życia”, „Bałtyckie morświny – słyszalne lecz niewidoczne”, „Co robią foki? Video obserwacje w ujściu przekopu Wisły”, „Jak porozumiewają się foki?”, „ Co grozi ssakom morskim”, „ Błękitny patrol WWF”, „Plastikowy problem w oceanach”, „ Badania zdrowotne fok w Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego”), a także wzięli udział w licznych warsztatach. Zajęcia przygotowane specjalnie dla nich obejmowały szeroki zakres dyscyplin naukowych począwszy od fizyki i matematyki, przez geografię, biologię, ochronę środowiska, a skończywszy na języku angielskim.

Ponadto w ramach edukacji regionalnej zwiedzili Sopot, poznając miasto jako kurort oraz ośrodek uzdrowiskowy, a także Gdańsk (Pomnik Trzech, ECS, ołtarz bursztynowy w Kościele św. Brygidy,  Kościół NMP w Gdański, ul. Mariacka i Długie Pobrzeże, Długi Targ oraz ul. Długa). Serdecznie dziękujemy naszym Przyjaciołom ze Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego za zaproszenie Kennedy’ego do udziału w projekcie.

Autor: Justyna Przepadło

• Kolejny sukces naszych gimnazjalistów...

• W dniu 27 marca 2019r. odbyła się kolejna rywalizacja w Tenisie Stołowym naszych uzdolnionych uczennic.Szkołę naszą reprezentowała drużyna w składzie:.

1. Suchanowska Julia kl. 3a

2. Polaszek Emilia kl 3a

3. Karpińska Julia kl. 3a

Uczennice te w grudniu tocząc zacięty bój z wieloma bytomskimi szkołami zdobyły tytuł MIstrzyń Bytomia.Kolejnym etapem Były rozgrywki rejonowe w których uczennice nasze pokonały mistrzynie Piekar śląskich.Awansowały tym samym do półfinałów wojewódzkich w których zdobyły zaszczytne trzecie miejsce. Gratulujemy!

Autor: Mirosław Gawęcki