• Aktualności

      • Oj, fruwali! Czyli jak szkółka judo zdobyła Kennedy'ego

      • Dzisiaj na dużej sali gimnastycznej odbył się pokaz szkółki judo promujący projekt pt. "UKEMI - szkoła bezpiecznego upadania". Judo. Starsi fani tej dyscypliny pamiętają olimpijskie boje Polaków, którzy w historii igrzysk zdobyli dotychczas osiem medali w tej dyscyplinie. Wśród nich dwukrotnie złoto wywalczył zawodnik Czarnych Bytom, pochodzący z naszego miasta Waldemar Legień.

       Dzieci z najwyższą uwagą i zachwytem obserwowali wyczyny młodych judoków, prezentujących arkana tej niezwykle trudnej dyscypliny oraz podniebne akrobacje. Do niektórych elementów pokazu zostali zaproszeni obecni na sali uczniowie: SP1a, SP1b, SP2a, SP2b, SP2c, SP4a i SP4b, z zachowaniem wszystkich warunków bezpieczeństwa, co zapewnił pan Wojciech Wysocki -  w jednej osobie mistrz i trener, a także organizator projektu. Dyrektor Alfred Kijowski podpisał umowę uczestnictwa naszej szkoły w projekcie UKEMI - szkoła bezpiecznego upadania. Oznacza to możliwość bezpłatnego udziału uczniów w zajęciach z judo, jako cenne uzupełnienie programu pracy świetlicy szkolnej oraz formę zajęć pozalekcyjnych. Projekt jest skierowany do dzieci szkoły podstawowej, od pierwszej do czwartej klasy włącznie.

       Zajęcia będą się odbywały w dwóch grupach po 15 uczniów. Każda grupa odbędzie cykl praktycznych zajęć, w wymiarze dwóch godzin tygodniowo, łącznie 24+1=25 godzin. Udział w zajęciach odbywa się na podstawie pisemnych deklaracji sygnowanych przez rodziców. Wzory deklaracji są do odbioru w sekretariacie szkoły.

      • Chwała bohaterom!

      • W roku obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę społeczność Kennedy'ego uczciła czyn Powstańców Warszawskich. To jedno z wielkich i ważnych wydarzeń, które szczególnie silnie wyróżniają się w naszej pamięci historycznej na osi czasu pomiędzy 1918 rokiem, a 2018 rokiem. Pomysł i scenariusz lekcji wychowawczej zrodził się z inicjatywy Magdaleny Kujawy, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie przypomnieli sobie historię powstania warszawskiego, zapamiętali najważniejsze daty i wydarzenia, a następnie wypisali kartki do Powstańców.

       W ten sposób wzięli udział w akcji zatytułowanej  Wyślij kartkę Bohaterowi Powstania Warszawskiego, sygnowanej przez kilkadziesiąt polskich firm, instytucji i organizacji. Organizatorem akcji jest wrocławskie Fundacja Sensoria i Fundacja Rosa, a niezwykle ciekawe szczegóły można znaleźć na portalu BohaterON.pl.  Tę lekcję historii i patriotyzmu młodzież zakończyła wyjściem na pobliską pocztę, gdzie w tradycyjny sposób wysłali Bohaterom przesłanie: DZIĘKUJEMY i PAMIĘTAMY!

      • Autyzm. Codzienność...

      • W dniu 18.09.2018 r. pedagog szkolny mgr Kornelia Matysiok uczestniczyła w Konferencji Inaugurującej kampanię społeczną  Autyzm. Codzienność... Od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj. Organizatorem kampanii jest Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach. Twarzą kampanii jest Kelly Hunter, znana brytyjska aktorka teatru szekspirowskiego, autorka metody The Hunter Heartbeat Method dla osób ze spektrum autyzmu. Kampania ma na celu uczłowieczenie autyzmu poprzez uświadomienie ludziom, dlaczego osoby ze spektrum zachowują się w niezrozumiały dla nas sposób. 

      • Planujemy swoją przyszłość...

      • Uczniowie klasy 3A VIII LO - tegoroczni maturzyści, odwiedzili dzisiaj Gliwicki Salon Maturzysty. Mogli porozmawiać z przedstawicielami różnych uczelni takich jak Politechnika Śląska, Politechnika Wrocławska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach i wiele innych.

       Dużym zainteresowaniem cieszyły się Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie oraz Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.

      • Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęty...

      • Znowu klasy i szkolne korytarze Kennedy'ego zapełniły się uczniami. Tym razem mamy zdecydowaną przewagę uczniów Szkoły Podstawowej nr 26. Podczas uroczystej akademii tradycyjnie pan dyrektor Alfred Kijowski pasował pierwszaków na uczniów SP 26. Każdy otrzymał również od wychowawcy tytę z cukierkami!

       Akademię przygotowały klasy: druga B SP26, trzecia C gimnazjalna i trzecia LO pod kierunkiem pani Tiny Szczepanik oraz Anny Mrozek.

       Po akademii uczniowie wraz z wychowawcami przeszli do pachnących jeszcze farbą, odnowionych klas

      • Minął kolejny rok szkolny...

      • 22 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2017/2018. Pożegnaliśmy kolejnych absolwentów. Jak zwykle było odświętnie i radośnie. Popatrzcie sami na relację fotograficzną.

       Najlepsi uczniowie zostali obdarowani drobnymi upominkami, które na pewno przydadzą się podczas wakacji. Były to piłki, plecaki, bidony, karimaty...

       Życzymy wszystkim bezpiecznych i udanych wakacji!

      • Twój Vincent Van Gogh

      • Jakiś czas temu głośno było o filmie w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana pt:,, Twój Vincent’’. Jest to film animowany stworzony wyłącznie z obrazów namalowanych techniką malarską, podobną do tej, którą posługiwał się Vincent Van Gogh. Obrazy malowało 125 malarzy z 15 krajów, łącznie powstało aż 65 000 klatek obrazów olejnych! Wszystko ożywione komputerowo, co złożyło się na piękną opowieść o życiu, problemach i tajemniczej śmierci wybitnego malarza Vincenta Van Gogha.

        

       W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu odbyła się wystawa obrazów z filmu. Rozszerzenie z języka polskiego klasy 2aLO miało okazję zobaczyć na własne oczy kadry z filmu, a nawet podglądać pracę malarza.

       Zobaczcie zdjęcia z wystawy

      • Wspomnienia z Murzasichle...

      • W dniach 11 - 13 czerwca klasy 1A i 2A VIII LO wybrały się na wycieczkę integracyjno - rekreacyjną do Murzasichle. To była naprawdę udana wycieczka! Jak to w górach: ognisko, podchody, dyskoteka, gra w karty i długie wspólne wieczory spędzone na wesołych i przyjaznych rozmowach. Popatrzcie sami.

       Nie mogło się obejść bez tradycyjnej pizzy, no i był też solenizant, zatem obowiązkowy tort

      • Naukowa Konferencja Bałtycka w Kennedy'm

      • 23 maja 2018 roku w ZSO Nr 5 w Bytomiu odbyło się kolejne ważne wydarzenie dla wszystkich zainteresowanych geografią, biologią, ochroną środowiska oraz językiem angielskim. W Kennedy'm o zwycięstwo w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Morzu Bałtyckim walczyli uczniowie klas VII szkół podstawowych oraz klas II i III gimnazjum z terenu województwa śląskiego. Zwieńczeniem rozgrywek była Naukowa Konferencja Bałtycka.

       Nasze podziękowania kierujemy w stronę Przyjaciół ze Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego mgr Justyny Kąpy oraz mgr Wojciecha Górskiego, którzy wygłosili prelekcje dotyczące bałtyckich fok oraz problemów związanych z rybołówstwem. Dziękujemy również za merytoryczne i dydaktyczne wsparcie konkursu.


       Bardzo dziękujemy sponsorom wydarzenia, bez których organizacja tego naukowego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa  - firmie Prohaus Pana Tadeusza Łępskiego oraz firmom Catroom i Skolik s.c. pana Ignacego Skolika.

       Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Dyrektora ZSO Nr 5 w Bytomiu mgr Alfreda Kijowskiego za pomoc w organizacji wydarzenia.

       Dziękujemy za honorowe patronaty Stacji Morskiej im. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego, a także panu Prezydentowi Miasta Bytomia- Damianowi Bartyli oraz WFOŚ i GW w Katowicach.

       Za pomoc organizacyjną i wsparcie dziękujemy radnemu - panu Tomaszowi Wacowi.

       Dziękujemy osobom, które współpracowały z nami przy organizacji wydarzenia mgr Annie Meiser, mgr Annie Kotlarskiej, a także ucznioiom fakultetu geograficznego klasy II A LO.

       Organizatorzy wydarzenia:
       mgr Marta Guja, mgr Małgorzata Bosek (SMS Bytom), mgr Karina Dyba oraz mgr Justyna Przepadło.

      • Kolejne wyróżnienie Mateusza Gniadzik

      • Gratulujemy Mateuszowi Gniadzik z klasy 2A gimnazjum,  kolejnego wyróżnienia w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny.

      • Natalia Stępień zwycięzcą...

      • w konkursie fotograficznym "Na tropie wiosny", przeznaczonym dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z Chorzowa, Świętochłowic, Siemianowic Śląskich, Rudy Śląskiej i Bytomia.

       Serdecznie gratulujemy Natalii i życzymy kolejnych sukcesów. Poniżej prace, które Natalia zgłosiła do konkursu.

      • Mateusz Gniadzik po raz kolejny laureatem...

      • 21 maja 2018 r. w Państwowych Szkołach Budownictwa, odbył się XVII Miejski Konkurs Matematyczny "strzał w XLOdla uczniów szkół gimnazjalnych Bytomia i miast sąsiadujących, pod patronatem Prezydenta Miasta Bytom oraz Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty  w Katowicach z siedzibą w Bytomiu.
       Do konkursu zgłoszono 65 uczniów gimnazjów z Siemoni, Piekar Śląskich i oczywiście z Bytomia.

       Nasze gimnazjum reprezentowali uczniowie przygotowani przez panią Jolantę Bednorz.
       Byli to:

       • Mateusz Gniadzik z klasy 2A
       • Natalia Erd z klasy 2A
       • Weronika Kotwica z klasy 2A
       • Adam Andrzejak z klasy 2B

       Mateusz Gniadzik  zajął piąte miejsce uzyskując 34 pkt na 39 pkt możliwych.

       W klasyfikacji zespołowej Gimnazjum nr 14 zajęło 6 miejsce.

       Serdecznie gratulujemy uczniom oraz opiekunowi.

      • W sprawie RODO

      • Administratorem danych osobowych w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 im. J. F. Kennedy’ego w Bytomiu jest Dyrektor ZSO nr 5, 41-923 Bytom ul. Nickla 19
       Dane kontaktowe Inspektora IOD - Wydział Edukacji w Urzędzie Miejskim, ul. Smolenia 35, e-mail: iod_edu@um.bytom.pl

       Dane osobowe są przetwarzane przez Administratora danych:

       1. W celu realizacji zadań Administratora na podstawie przepisów prawa. 
       2. Odbiorcami danych osobowych są osoby fizyczne i prawne na podstawie przepisów prawa.
       3. Dane osobowe będą przetwarzane przez czas określony przepisami prawa w szczególności w celach archiwalnych.
       4. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych jego dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (UE 2016/679). Dane osobowe nie będą podlegać decyzji, która opiera się na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu.
       5. Podawanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże w celu realizacji zadań objętych przepisami prawa niezbędne.
       6. W przypadku braku podstawy prawnej pozyskiwanie danych osobowych od osób, których dane dotyczą, wymagane jest uzyskanie zgody tej osoby na ich przetwarzanie, a osoba ta jest informowana, że ma prawo cofnięcia zgody w każdym momencie.
         
      • I FESTIWAL PODRÓŻNICZY W KENNEDY'M

      • 16 maja 2018 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 5 w Bytomiu odbył się "I Festiwal Podróżniczy w Kennedy'm".Wydarzenie zostało przygotowane przy współpracy z Katowickim Odziałem Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz pracownikami i studentami Katedry Geografii Regionalnej i Turyzmu Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, a było przeznaczone dla uczniów klas gimnazjalnych Bytomia.

       Dla uczniów zostały przygotowane następujące stanowiska   

       • rycerskie Pana Piotra Yamell Tyńczyka "Leo Corede" - Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej   
       • francuskie Pani dr Barbary Włochowicz   
       • geologiczne Pana Grzegorza Drożdża   
       • orientalne Pani Anny Meiser i klasy III b gimnazjum 
       •  amerykańskie Pań Kariny Dyby i Anny Kotlarskiej 
       •  kulinarne oraz gier i zabaw geograficznych przygotowane przez Panie Martę Guję, Magdalenę Jędrzejczyk  i Justynę Przepadło oraz uczniów fakultetu geograficznego klasy II A LO.

       W czasie festiwalu goście mieli okazję wysłuchać i zobaczyć dwie prelekcje przygotowane przez Panią Teonę Samakasvili oraz Panów Roberta Kurzeję, Bartłomieja Marcola i  Mateusza Spałka pod kierunkiem dr Sławomira Pytla. Wystąpienia te dotyczyły Gruzji oraz turystyki i jej znaczenia dla współczesnego człowieka.

       Na zakończenie podróżniczej fety w Kennedym Pani Teona Samakashvili pokazała zebranym, w jaki sposób przygotować ciasto na gruzińskie pierogi - chinkali. Chętnych do doskonalenia umiejętności kulinarnych z zakresu kuchni gruzińskiej było wielu, a wśród nich - Dyrektor ZSO Nr 5 w Bytomiu - Alfred Kijowski. Gościom podano również zupę tsitsakis kremi na bazie pomidorów i czerwonej papryki. 

       Dziękujemy wszystkim osobom, które współtworzyły "I Festiwal Podróżniczy w Kennedy'm".

      • Uwolnij pasje...

      • To tytuł corocznej imprezy skierowanej do młodzieży miasta Bytomia, organizowanej już po raz czwarty na bytomskim rynku. VIII LO promowało pasję podróżowania.

       Wszystkich, którzy lubią podróżować zapraszamy do klasy pierwszej VIII LO. Otwieramy kierunek - klasa turystyczna.

       Na scenie wystąpili uczniowie klasy 2A  VIII LO. Prowadzący - Patrycja Sobel i Kevin Peregrym, śpiew - Nikola Kapuścińska i Michelle Bożentka, taniec - Kasia Dudek i Nikola Kapuścińska. Występ jak zwykle był rewelacyjny, za co serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom.

      • Naukowa Konferencja Bałtycka w ZSO Nr 5 Bytomiu

      • Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 5 w Bytomiu oraz członkowie Bytomskiego Koła Terenowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego serdecznie zapraszają na Naukową Konferencje Bałtycką oraz Finał Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Morzu Bałtyckim które odbędą się dnia 23 maja 2018 roku o 10.30 w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 5 w Bytomiu przy ulicy Nickla 19.

       Wykład i warsztaty poprowadzą pracownicy naukowi Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i edukatorzy Błękitnej Szkoły mgr Justyna Kąpa i mgr Wojciech Górski w ramach nowatorskiego projektu współpracy ponadregionalnej w zakresie ochrony środowiska, edukacji i turystyki.

       Wydarzenie zostało objęte patronatami:

       • Stacji Morskiej im.prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
       • Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego
       • Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
       • Prezydenta Miasta Bytomia - pana Damiana Bartyli.

       Sponsorami wydarzenia są:

       • firma PROHAUS- drzwi i okna do twojego domu- pana Tadeusza Łępskiego (http://prohaus-zabrze.pl/)
       • firmy "SKOLIK, s.c." oraz "CATROOM" państwa Marii i Jacka Skolik oraz Ignacego Skolika. Serdecznie dziękujemy Sponsorom za wsparcie Naukowej Konferencji Bałtyckiej oraz Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Morzu Bałtyckim.

        

      • I Festiwal Podróżniczy w Kennedy'm

      • W najbliższą środę, 16 maja 2018 r. w ZSO Nr 5 w Bytomiu odbędzie się  "I Festiwal Podróżniczy w Kennedy'm". Jest to miejskie wydarzenie przeznaczone przede wszystkim dla uczniów klas gimnazjalnych. Warto wspomnieć, że święto turystyki w Kennedy'm jest objęte honorowym patronatem Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego, a odbywa się przy współpracy z wykładowcami i studentami z Katedry Geografii Regionalnej i Turyzmu Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

       W programie wydarzenia m.in.:

       • prelekcja gruzińska przygotowana przez Teonę Samakashvili, Roberta Kurzeję, Bartłomieja Marcola i Mateusza Spałka -gruzińskie kulinaria
       • "W stronę Francji" - wystąpienie i warsztaty przygotowane przez dr Barbarę Włochowicz
       • na pytanie "co wspólnego ma rycerstwo z turystyką? -odpowie Piotr Yamell Tyńczyk z Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "Leo Corde" 
       • o tym, co najpiękniejsze w geologii opowie i pokaże lic. Grzegorz Drożdż
       • w stronę Japonii zabierze nas mgr Anna Meiser z zespołem uczniów
       • na pytanie "co zawdzięczamy Kolumbowi?" odpowiedzą mgr Karina Dyba i mgr Anna Kotlarska
       • "sprawdź się", czyli quizy geograficzne i turystyczne oraz geocaching -  przygotowane przez mgr Martę Guję i mgr Justynę Przepadło oraz uczniów fakultetu geograficznego klasy II A LO  

       Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych od 10.00 do 15.00 po uprzednim potwierdzeniu uczestnictwa - adres e-mailowy szkoły zso5.bytom@wp.pl 

      • Sportowe sukcesy SP 26...

      • W dniu 11 kwietnia uczennice naszej szkoły jako mistrzynie Bytomia oraz mistrzynie rejonu w wzięły udział w półfinałach wojewódzkich tenisa stołowego. Zajeły  na tych zawodach trzecie miejsce. Gratulujemy! Opiekunem drużyny był Mirosław Gawęcki.

       Skład drużyny:
       Suchanowska Julia, Karpińska Julia - uczennice klasy 2A Gimnazjum nr 14

       Również w kwietniu nasi uczniowie jako mistrzowie Bytomia oraz rejonu w siatkówce, rywalizowali w półfinałach wojewódzkich które odbywały się w Pyskowicach. Zajęli tam wysokie 2 miejsce. Gratulujemy! Opiekunem drużyny był Piotr Pietrzak.

       Skład drużyny:  Adamus Michał, Daniel Damian, Gierzak Patryk, Kolenda Krzysztof, Nogaś Piotr, Piotrowski Mateusz, Pluciński Karol, Sommer Paweł, Wilm Jakub, Wołoszyn Aleksander.

       Kolejnymi zawodami w których nasi uczniowie osiągnęli sukces były Mistrzostwa Bytomia w biegach na orientację. Uczniowie naszej szkoły zajęli w tych zawodach 3 miejsce. Gratulujemy!  Opiekunem był Mirosław Gawęcki.

       Skład drużyny:
       1. Sommer Paweł
       2. Zieliński Daniel
       3. Wilm Jakub
       4. Sikorski Patryk
        

      • Praca, to czyn i myślenie...

      • 3 maja jak co roku o godzinie 9:00 w kościele pw. Świętej Trójcy  w Bytomiu, odbyła się msza św. w intencji ojczyzny. Uczestniczyli w niej: władze miasta Bytomia, przedstawiciele różnych szkół, instytucji. Kennedy'ego reprezentowali uczniowie klasy 2A VIII LO Agata Szydłowska oraz Kevin Peregrym. Towarzyszył im wicedyrektor Joachim Bednorz oraz ja - Jolanta Bednorz.

       Po mszy uroczystości związane z tym świętem przeniosły się pod Pomnik Wolności w Bytomiu, gdzie po oficjalnym przemówieniu okolicznościowym, wygłoszonym przez Prezydenta Miasta Bytomia Damiana Bartyli, delegacje składały wiązanki. Na zakończenie uroczystości wysłuchaliśmy koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej.

       Zaś po świątecznym obiedzie i pokonaniu na rowerze kilkudziesięciu kilometrów, przypomnieliśmy sobie wielkie znaczenie historyczne zrywu powstańczego Ślązaków upamiętnionego Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach.

      • Majowe święta

      • W niecodziennej formie i biało - czerwonej oprawie społeczność Kennedy'ego zaakcentowała święta przypadające w pierwsze trzy dni maja.

       W budynku szkoły udekorowanej w barwy narodowe młodzież, pod kierunkiem profesor Krystyny Marusiak, przygotowała krótkie, flashowe streszczenia najważniejszych faktów historycznych o źródłach polskiej państwowości. Przejście przez kilkanaście takich punktów zajęło klasom około pół godziny. Po uroczystości wystawy zostały przekształcone w stały element wystroju szkoły dla upamiętnienia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.