• Aktualności

      • SAMORZĄD UCZNIOWSKI

      • W bieżącym roku szkolnym w skład Samorządu Uczniowskiego wchodzą:

       Przewodnicząca: Magda Matys VIIIa

       Vice: Maja Halemba VII a i Zosia Halemba Va

       Rzecznik Praw Ucznia: Martyna Gryzik VIIa

       Skarbnik: Julian Garasimowicz VIa

       Opiekunki Samorządu Uczniowskiego: mgr Katarzyna Kotkowska, mgr Anna Kotlarska, mgr Tina Sztuka

      • Rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Literackiego "Przyjaciel, to skarb".

      • Dnia 13.12.2019 r. na scenie naszej szkoły odbyło się uroczyste wręczenie nagród w ramach Wojewódzkiego Konkursu literackiego "Przyjaciel, to skarb". Konkurs objęty był honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bytomia Pana Mariusza Wołosza oraz Bytomskiego Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza a jego celem było wspieranie wartości pozytywnych wśród dzieci i młodzieży. Realizatorkami tego przedsięwzięcia były mgr Anna Meiser, mgr Aurelia Wilczańska oraz mgr Kornelia Matysiok, które w roku kalendarzowym 2019 realizowały autorski program profilaktyczny "Powiem Ci, co zrobić" w ramach, którego przeprowadzono konkurs. Oprócz nagród i gratulacji otrzymanych z rąk dyrektora mgr Alfreda Kijowskiego oraz organizatorek zaproszeni goście mogli usłyszeć wspaniały występ wokalny uczennic z klasy 5 a SP 26. Wszystkim laureatom jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       Autor tekstu i zdjęć: mgr Kornelia Matysiok

      • Ostatnie pożegnanie.

      • Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 26 grudnia odszedł nasz wicedyrektor, nauczyciel, przyjaciel Joachim Bednorz.
       W sobotę 28 grudnia br. w kościele pod wezwaniem Bożego Ciała w Miechowicach o godz.: 11:30 odbędzie się nabożeństwo różańcowe, pogrzeb o godz.: 12:00 następnie zwłoki zostaną przewiezione na cmentarz w Wojkowicach Żychcicach.

       Społeczność Kennedy'ego

      • 2019/2020

      • Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość.
       Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem,
       a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem.
       Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia.

      • Nocne czuwanie

      • Sprawozdanie z II Nocnego Czuwania Młodych

       W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 im. J.F. Kennedy’ego w dniach 29/30 listopada odbyło się II Nocne Czuwanie Młodych dla miasta Bytomia. Tytuł tegorocznego spotkania to: „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać” - św. Jan Paweł II. Celem spotkania było spotkanie integracyjne dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. 

       Na spotkaniu przybyła młodzież z Bytomskich parafii, a także z Gliwic - parafii św. Bartłomieja i Chrystusa Króla, Pyskowic - parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Łączna liczba młodych, która przyjechała na spotkanie przekroczyła 200 osób. Spotkanie było podzielone na dwie części: część formacyjno-modlitewne i część rozrywkowa. Młodzi mieli zapewniony czas na spotkanie w grupach, gdzie poruszany był temat wykluczenia, a także na spotkanie z gościem specjalnym: ARKADIO – raper, freestylowiec, mówca. Przed północą młodzi przeszli do kościoła parafialnego pod wezwaniem Bożego Ciała na nabożeństwo i Msze św. Po Mszy św. wrócili do Szkoły, gdzie czekała na nich kiełbasa z grilla. Po zjedzeniu ciepłego posiłku, była czas na zabawę, rozrywkę i na odpoczynek. Na korytarzach były przygotowane stoły do pinponga, bilarda, cymbergaja, w salach były przygotowane sale kinowe, planszówki, na Sali gimnastycznej odbywały się rozgrywki w piłce siatkowej. Była możliwość uczestnictwa w zabawach tanecznych i karaoke. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, żeby ten czas wykorzystać jak najlepiej.

       Serdeczne podziękowania należą się dyrekcji i gronu pedagogicznemu ZSO nr 5 w Bytomiu, organizatorom czuwania, młodzieży parafii Bożego Ciała wraz z opiekunami, ks. Adamem Jasiurkowski, ks. Wojciechem Dombkiem. Podziękowania należą się wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się organizację i opiekę nad młodymi podczas czuwania. Serdeczne dzięki należą się władzą miasta Bytomia za dofinansowanie spotkania.

       Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie. Zapraszamy wszystkich młodych z terenu miasta Bytomia i wszystkich zainteresowanych. Każdy może się włączyć w czuwanie, każdy może znaleźć swoje miejsce. SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

       Autor tekstu i zdjęć: ks. Adam Jasiurkowski.

      • Spotkanie przedświąteczne PTG i plany Kennedy'ego

      •  18 grudnia 2019r. w siedzibie Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego odbyło się spotkanie przedświąteczne.

       ZSO nr 5 w Bytomiu oraz Bytomskie Koło Terenowe PTG reprezentowane było przez Dyrektora Alfreda Kijowskiego, mgr Martę Guję oraz mgr Justynę Przepadło. Zebrani wysłuchali prelekcji dr Marty Chmielewskiej - przewodniczącej Katowickiego Oddziału PTG- pt.: "Rovaniemi - miasto (nie tylko) świętego Mikołaja".

       Przedstawiciele PTG Bytom odbyli też bardzo owocne rozmowy dotyczące organizacji w naszej szkole Wojewódzkiego Forum Nauczycieli Geografii, Przyrody i Regionalistów, które odbędzie się w dniach 27-28 marca 2020r.właśnie w Kennedy'm.

       Autor tekstu: mgr Justyna Przepadło

       Zdjęcia: mgr Justyna Przepadło,  mgr Andrzej Soczówka

      • Tenis stołowy

      • 18 grudnia odbyły się zawody Tenisa Stołowego w ramach Igrzysk Dzieci. Szkołę naszą reprezentowali uczniowie : Kaczmarczyk Julia, Gacka Oliwia, Garasimowicz Julian, Chojnowski Kacper, Łaba Krzysztof.
       W kategorii dziewcząt po zaciętych meczach nasze uczennice zajęły czwarte miejsce, a wśród chłopców nasi uczniowie szóste.

       Gratulujemy sportowej postawy . 

       Opiekun i foto: mgr Mirosław Gawęcki.

      • Dzień Maturzysty

      • 13 grudnia klasa 3a LO przygotowała  w naszej szkole wzorem lat ubiegłych Dzień Maturzysty. Uczniowie i uczennice przejęli w tym dniu władzę  w szkole, bo spotkać ich można było wszędzie, gdyż robili dużo pozytywnego zamieszania. Ze względu na to, że jest to klasa niezbyt liczna poprosili o pomoc klasę VIII a, która oczywiście chętnie się na to zgodziła. Przyszli maturzyści mieli dla reszty szkoły ciekawą ofertę - sprzedawali  karnety, które podobno zwalniają od pytania. Na ile ten pomysł zmiękczy serca nauczycieli nie wiadomo, ale spróbować zawsze warto! Najlepsze jednak było stoisko z przekąskami i napojami. Można było kupić między innymi: ciasta, pączki, tosty, popcorn, galaretki i babeczki. To, co słodkie najlepsze, więc zniknęło w stosunkowo szybkim czasie. Oczywiście najbardziej z tego przedsięwzięcia zachwyceni byli nasi pierwszoklasiści. Okupowali stoisko na każdej przerwie.Oprócz jedzenia uczniowie klas IV - VIII mogli wziąć udział w turnieju FIFY, turnieju piłki nożnej, natomiast uczniowie z edukacji wczesnoszkolnej  mogli obejrzeć bajkę w szkolnym kinie, a nawet postrzelać z łuku! Atrakcją tego dnia było ,,uprowadzanie" nauczycieli, ich miejsce zajmowali wybrani starsi uczniowie, którzy prowadzili lekcje w sposób nietypowy.
         
       Dzień Maturzysty był niesamowitym urozmaiceniem zajęć szkolnych nie tylko dla uczniów, ale i  nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły.

       Autor tekstu: mgr Anna Mrozek

      • MIŚ - Miechowicka Integracja Świąteczna

      • W  dniu 11 grudnia 2019 roku w godzinach 10.00 - 14.00 na terenie posesji Domu Pomocy Społecznej Kombatant przy ulicy Stolarzowickiej 33 odbyła się IV już edycja Miechowickich Integracji Świątecznych MIŚ 2019, impreza organizowana pod Patronatem Prezydenta Miasta Bytomia.Wydarzenie to ma charakter charytatywny i edukacyjny oraz integrujący środowisko naszej dzielnicy. Wzorem lat ubiegłych brały w nim udział szkoły, przedszkola, Terenowy Punkt Pomocy Rodzinie nr 8 oraz domy pomocy społecznej działające na terenie naszej dzielnicy.  W tym roku do organizacji MIŚ -a włączył się Wydział Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego, inicjując edukację i kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży przez akcję ,,Jestem eko, a także Straż Pożarna w Bytomiu z prewencyjną akcją edukacyjną dotyczącą bezpieczeństwa pożarowego dedykowaną dzieciom, młodzieży i osobom starszym. Już od 8 rano Panie Krystyna Marusiak, Justyna Janicka, Beata Matys, Pani Wiola, Pan Janicki oraz z uczniowie klasy VIII A przygotowali nasze stoisko, dekorując je i ozdabiając akcesoriami świątecznymi. Na swoim stoisku rozkładali przygotowane przez uczniów naszej szkoły świąteczne gadżety. O godz. 10.00 odbyło się uroczyste rozpoczęcie imprezy w obecności Panów Prezydentów: Mariusza Wołosza, Adama Frasa i Waldemara Gawrona. Po wygłoszeniu słów powitania i  uroczystym rozpoczęciu MIŚ - a na scenę poproszono dzieci - autorów prac plastycznych, które zostały zgłoszone do Konkursu Plastycznego Eko - Święta.Następnie  ogłoszono wyniki i wręczono upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Pierwsze miejsce zdobyła uczennica naszej szkoły Amelia Simonicz z klasy III B.Dla wszystkich uczestników w strefie gastro wydawany był ciepły posiłek, zaś dla dzieci, które występowały na scenie czekała ciepła herbata i coś słodkiego.Serdeczne podziękowania  kierujemy do wszystkich tych uczniów,  którzy przygotowali jakiekolwiek ozdoby świąteczne, które zasiliły stoisko naszej szkoły.Słowa podziękowania kierujemy również do uczniów, którzy o godzinie 13.15 zaprezentowali na scenie świąteczny repertuar:- Klasa III B wykonała pastorałkę ,,Świeć gwiazdeczko, świeć", upiększając jej wykonanie instrumentami muzycznymi; Zofia Halemba z klasy V B wykonała piosenkę świąteczną: ,,Zagraj dziecku kołysankę", a następnie wraz z koleżanką z klasy, Wiktorią Maksysz, zarapowały świątecznie;Kacper Chojnowski z klasy VI B zaśpiewał świąteczną piosenkę ,,Jest taki dzień" Grupa taneczna: Maja Halemba, Martyna Gryzik, Maja Wyrzykowska (klasa VII  A) Zofia Halemba, Anna Knopik, Wiktoria Maksysz, Lena Zygmunt (klasa V B)  wykonały układ taneczny do świątecznej melodii; Anna Knopik zagrała na saksofonie najpiękniejszą kolędę ,,Cichą Noc". Występ zakończyli uczniowie klasy I a kolędą ,,Przybieżeli do Betlejem"...Impreza zakończyła się około godziny 13.45, kiedy to nastąpiło uroczyste podsumowanie imprezy połączone z wręczeniem pamiątkowych dyplomów wszystkim Organizatorom. Nasza szkoła również otrzymała taki dyplom.Dom Pomocy Społecznej Kombatant poinformował, że ogółem zebrano 780 kg darów (w tym 680 kg żywności i 100 kg środków czystości) dla najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej dzielnicy. My, jako społeczność Kennedyego, również się do tego przyczyniliśmy, ponieważ uczniowie klas, którzy wędrowali ze swoimi opiekunami na Miechowickie Integracje Świąteczne nieśli różnorakie dary dla potrzebujących.Serdeczne podziękowania kierujemy do klasy VIII A, która obsługiwała stoisko naszej szkoły, czyli tzw. domek razem z opiekunami Panią Krystyną Marusiak, Panią Justyną Janicką  i Mamą Uczennicy, Panią Beatą Matys. Dziękujemy tym wszystkim Rodzicom uczniów naszej szkoły, którzy bądź to pomagali swoim pociechom przy wykonywaniu dekoracji świątecznych, bądź przeznaczyli jakikolwiek dar dla potrzebujących. Dziękujemy Pani Magdalenie Jędrzejczyk i Panu Janickiemu, którzy zawieźli i przywieźli wszystkie potrzebne sprzęty i dekoracje.

       Autor tekstu: mgr Anna Mrozek

       Autorzy zdjęć: mgr Anna Mrozek, mgr Tina Sztuka, Bartosz Wujcik

      • "...z kopalnią w tle".

      • Uroczyste rozdanie zagród laureatki z klasy 1b w konkursie plastycznym "Ilustracje legendy, baśni z kopalnią w tle" pod kierunkiem Moreli Krakowskiej.

       Autor tekstu i zdjęć: mgr Mirela Krankowska.

      • Dogoterapia z Leonem

      • W dniu 10 grudnia dzieci z klas 1b i 1c wzięły udział w zajęciach dogoterapii z psem Leonem. Leon jest certyfikowanym psem terapeutycznym ze specjalizacją, "terapia i edukacja z psem ''. Leon jest czteroletnim psem rasy Labrador Retriever. Uczęszcza na zajęcia zarówno do szkół podstawowych jak i przedszkoli z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi. Jest po wielu kursach i szkoleniach. Uczestniczy w terapii m. in. z dziećmi o spectrum autyzmu i porażeniem mózgowym. Pies terapeutyczny co roku musi przechodzić egzamin, po którym uzyskuje swoją legitymację. Egzamin jest dostępny w zakresie: spotkania z psem, edukacji z psem, i terapii z psem. Dzieci były zachwycone spotkaniem z Leonem i na pewno jeszcze nie raz zagości w naszej szkole. 

       Autor tekstu i zdjęć: mgr Katarzyna Kluf

      • 7 a w Operze Śląskiej.

      •        

       Dnia 20 listopada 2019 r. po trzech godzinach lekcyjnych zebraliśmy się obok portierni  i wyruszyliśmy wraz z opiekunami Panią Anną Mrozek i Panią Kornelią Matysiok w kierunku pętli autobusowej, z której to autobusem linii 623 udaliśmy się do Bytomia do Opery Śląskiej, gdzie miała być wystawiona sztuka do lektury „Zemsta” Aleksandra Fredry. Na miejscu skorzystaliśmy z szatni.
               Cała nasza klasa była ubrana elegancko, stosownie do okazji. Zajęliśmy swoje miejsca, a przedstawienie  rozpoczęło się o godzinie 12:15. Spektakl był humorystyczny, a aktorzy zagrali wyśmienicie. Osobiście najbardziej podobała mi się postać Papkina. Klara i Wacław grali wspaniale zakochaną parę. Scenografia i stroje były bardzo dobrze i ciekawie przygotowane, a aktorzy wspaniale wcielili się w swoje role.
             W czasie spektaklu panowała cisza, tylko czasem przerywano ją wybuchami śmiechu. Gdy przedstawienie się skończyło, nagrodzono je gromkimi brawami. Po spektaklu mogliśmy wracać do domu z naszą Panią z języka polskiego, a niektórzy za zgodą rodziców mogli pozostać w Bytomiu.
       Przedstawienie było ciekawe i bardzo humorystyczne. Myślę, że osoby, które nie pojechały mają czego żałować. Warto było wybrać się na ten spektakl.

       Autor tekstu: mgr Anna Mrozek

      • "Pokłady"

      • Nauczycielki tej szkoły - mgr Anna Meiser oraz mgr Tina Sztuka, biorą udział w projekcie.

      • "A jednak się kręci !"

      • "28 listopada 2019r. klasy V wyruszyły na wycieczkę do Krakowa. Pod czujnym okiem Pana Przewodnika Wojtka oraz wychowawców nasi uczniowie poznawali dawną stolicę Polski.

       Rozpoczęcie było klasyczne -  uczniowie zobaczyli się ze smokiem wawelskim, który na powitanie ział radośnie ogniem, a następnie udali się na wzgórze wawelskie. Kolejnym etapem wycieczki był kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie piątoklasiści uczestniczyli w pokazie wahadła Foucault'a i poznali tajniki ruchu obrotowego Ziemi.

       Nie obyło się bez spaceru po krakowskich ulicach i zakupu pamiątek.

       Na zakończenie wycieczki na uczniów czekała największa atrakcja - wizyta w fabryce bombek w podkrakowskiej miejscowości Bębło. Tu każdy z uczniów, dekorując bombkę, popisywał się swoimi zdolnościami plastycznymi. Ileż przy tym było emocji i radości, a jakie piękne efekty pracy!

       Opiekunami wycieczki były mgr Marta Guja, mgr Magdalena Jędrzejczyk i mgr Justyna Przepadło

        

      • Świąteczny kiermasz

      • Kiermasz świąteczny. Już tradycyjny. Radosny, dźwięczny, smakowity, pachnący, kolorowy. Jaka to gigantyczna praca została wykonana. Ile wydziergały te dziecięce dłonie, ile czasu rodzice poświęcili na przygotowanie ozdób, ciast, pierników, stroików, mini choinek. Jak pięknie wszystko zostało przyozdobione. I nasze dzieci, tak gustownie ubrane. Jak zgodnie pracowały w swoich zespołach klasowych. Jak twardo pilnowały trzosa. Po bankiersku!Bałem się o swój portfel. I słusznie, bowiem udało się go obronić tylko do pierwszego przejścia wszystkich stoisk... A potem się rozsypał. Ale nie było czego żałować. Zacznę od nietypowego: ruskie pierogi przygotowane przez SP6b. Pycha. Dalej, aromat prawdziwego świątecznego ciasta korzennego, obficie obleczonego w  gorzką polewę czekoladową. A zmysł smaku wciąż niezaspokojony! Cóż za doznania. Toteż natychmiast doprawiłem pękiem pierniczków o oryginalnych kształtach oraz pokaźną garścią ciasteczek, oferowanych prawie na każdym stoisku w cenie od 50 groszy do 1 złotówki. Za darmo. Żal nie kupić, jeszcze większy nie skosztować. Doprawiłem spustoszenie mojej kabzy towarami niejadalnymi: przepięknym serduszkiem od SP8a. Ręcznie malowane cacuszko.Dziękuję: prof. Tinie Sztuce, prof. Katarzynie Kluf i prof. Magdalenie Jędrzejczyk za zaplanowanie i profesjonalny przebieg tego szkolnego świętowania.

       Autor tekstu: mgr inż. Joachim Bednorz
       Autorka zdjęć: mgr Gabriela Skalska

      • Teatr, Szkoła w BCK i klasa 3b.

      • W dniu 19 listopada 2019 r. nasza klasa 3b wzięła aktywny udział w drugiej odsłonie warsztatów z cyklu TEATR.SZKOŁA w BCK-u prowadzonych przez p. mgr Aleksandrę Drzazgę. Oprócz próby odkrycia wyjątkowości w nas samych i w naszych przyjaciołach - zwierzętach, dostarczyliśmy sobie solidną dawkę śmiechu i ruchu.  W podróży komunikacją miejską, która w tak licznym gronie również jest dla nas nowym doświadczeniem    towarzyszyła nam p. Anna Białoń, która wraz z naszą panią - Tiną Sztuką dbały o nasze bezpieczeństwo. Już z niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty, które odbędą się już w grudniu!

       Autorka tekstu i zdjęć: mgr Tina Sztuka

      • Wycieczka do byłego obozu zagłady.

      • 13 listopada klasa 8 przeszła przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Przejście to było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem.
       Osobiste zagłębienie się w historię i przestrzeń Auschwitz stawia po powrocie, przed każdym z nas, wiele niepokojących pytań. Z tego względu, każdy z nas dla dalszych rozważań będzie zagłębiał się w książki historyczne, wspomnienia więźniów, albumy, publikacje edukacyjne, a także filmy, które poruszają tą tematykę.
       Wszyscy przekonaliśmy się jak ważna jest empatia w naszym życiu.

      • Obchody 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości w Naszej Szkole.

      • W tym roku przypada 101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia, w piątek 8 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji uczniowie wszystkich klas, pod kierunkiem swoich wychowawców, przygotowali prezentacje (wystawki i gazetki) przybliżające zwiedzającym bogatą historię i kulturę naszego kraju. Włączając się w akcję  Ministra Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu” o 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, a uroczysty charakter tego dnia podkreślały też barwy narodowe zaakcentowane w strojach zarówno uczniów jak i nauczycieli.

       Autor tekstu i zdjęć: mgr Justyna Janicka